Echipa noastră a obținut prima victorie la turneul de la Cluj-Napoca, 39-36 cu CS Universitatea Craiova, și și-a trecut în cont cel de-al doilea succes din actualul sezon al Diviziei A. “Delfinii” au avut nervii mai tari pe final și s-au impus la capătul unui joc disputat. Dacă în primele două partide au dominat prima repriză, dar au cedat pe final, acum lucrurile au stat invers. Au intrat la pauză cu un handicap minim, scor 18-19, și au rupt echilibrul în ultimele 5 minute: de la 34-34 la 37-34. Oltenii s-au apropiat la un gol, dar băieții noștri s-au desprins decisiv, la 39-35. Aproape 40 de goluri marcate, o performanță notabilă împotriva Craiovei! Urmează duminică, de la 12.40, meciul din etapa a VII-a și ultimul la acest turneu, împotriva penultimei clasate din Seria B, CNOJP București.

Etapa a VI-a: HC Dobrogea Sud – CS Universitatea Craiova 39-36 (18-19)

Echipele: HC Dobrogea Sud (Enis Murtaza, Aihan Omer, Rudi Stănescu): Chilianu, Preda, Paraschiv – Stănescu 9 goluri, Costea 8, Ostace 6, Ștefan 6, Soare 2, Pavlov 2, Bruj 2, Popa 1, Ablachim 1, Cutura 1, Chifor 1, Teodorescu / CS Universitatea Craiova (Marius Popescu): Lupitu, Gheorghe, Gheorghiță – Ianăși 15 goluri, Iovănescu 7 , Gușatu 7, Luntaru 2, Budoiu 2, Micu 1, Rușanu 1, A.Păun 1, M.Păun.