Băieții noștri au câștigat fără emoții meciul din etapa a 10-a, de la Suceava. A fost 24-20, la capătul unei partide pe care jucătorii antrenați de Djordje Cirkovic și George Buricea au controlat-o de la un capăt la altul. Diferența s-a făcut încă din prima repriză, când echipa noastră s-a desprins la 6 goluri. A avut 12-6 la pauză, 17-11, în minutul 40 și 22-16, în minutul 55, însă, pe final, gazdele au redus proporțiile scorului.

Echipele: CSU Din Suceava (antrenori Petru Ghervan, Adrian Chiruț): Grigoraș, Makaria – Târzioru 7 goluri (5x7m), Roșu 5 (2), Kutahya 2, Kbilashvili 2, Ștefan 2, Bologa 1, Juverdianu 1 (1), Furak, Dascălu, Loic, Lupu, Stanciuc, Urdă / HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic, George Buricea): Vasile, Preda – Stankovic 7 goluri (5x7m), Buvinic 5 (1), Komogorov 3, Caba 3, Vegar 3, Susanu 1, Andrei 1, Nistor 1, Ilie, Ștefan, Stănescu, Bruj, Loghin.

Grație acestei victorii și a înfrângerii suferite de Steaua la Turda, HC Dobrogea Sud urcă pe locul 2 în Liga Zimbrilor, cu 25 de puncte din 30 posibile. Dinamo rămâne lider neînvins, cu 30 de puncte în 10 etape. Le urmează în clasament Potaissa Turda (24 puncte), Steaua (24 puncte) și Minaur Baia Mare (22 puncte), care s-a impus în Capitală. Pentru delfini urmează meciul cu CSM Focșani, joi, de la ora 18.00, la Constanța.

Rezultatele etapei a 10-a: HC Buzău – Dinamo București 24-35, Potaissa Turda – Steaua 29-24, CSM București – Minaur Baia Mare 28-29, Politehnica Timișoara – CSM Bacău 31-32, CSU Din Suceava – HC Dobrogea Sud 20-24, Universitatea Cluj – CSM Vaslui 22-26, CSM Focșani – CSM Alexandria 20-27.