Handbal Club Dobrogea Sud a câştigat al treilea meci în acest an în Liga Zimbrilor şi este pregătită pentru duelul cu Team Tvis Hostelbro, din Cupa EHF. A fost repetiţia perfectă înainte de meciul din Danemarca pentru băieţii noştri, care au jucat într-un ritm alert, contra unor adversari arţăgoşi, care au ţinut pasul până la pauză. Replica bună dată de băimăreni în prima repriză a făcut ca HCD să intre la vestiare cu un avantaj minim, 17-16. Csepreghi, Căbuţ şi Brajovic au dat de furcă apărării noastre, dar Crnoglavac, Chikovani şi Mocanu au răspuns pe măsură, iar Iancu a făcut, ca şi la Călăraşi, un meci foarte bun. Intrările lui Kevic, Nikolic, Malinovic şi Vujovic au dinamizat jocul echipei antrenate de Zvonko Sundovski, iar experienţa şi valoarea şi-au spus cuvântul în repriza secundă, când plusul de prospeţime fizică s-a reflectat şi pe tabelă pentru o victorie fără dubii: 39-33.

Echipele: HC Dobrogea Sud (antrenori Zvonko Sundovski, Marko Isakovic): Iancu 10 intervenţii (1x7m), Saldatsenka 1 – Nistor 4 goluri, Crnoglavac 7 (2x7m), Mladenovic 2, Mocanu 2, Chikovani 7 (2x7m), Buricea 2, Markoski 1, Malinovic 2, Kevic 4 (1), Nikolic 4, Vujovic 3, Csog, Susanu 1 / Minaur (Raul Fotonea, Alexandru Sabou): Ţenghea 8 intervenţii, Apostu 2 (1) – Haiduc 7 goluri, Brajovic 3 (1x7m), Căbuţ 2, Cristescu 2, Csepreghi 10 (3x7m), Vujadinovic 2, Ştefan 2, Botea 5, Popescu, Mureşan.

„Am intrat puţin relaxaţi în prima repriză, care a fost mai slăbuţă. Apoi ne-am revenit în repriza a doua.  A fost un test bun, dar, ca să venim cu un rezultat bun din Danemarca, trebuie să ridicăm mult mai mult nivelul de joc şi concentrarea”, spune George Buricea.

HC Dobrogea Sud va juca sâmbătă, de la ora 16.00, la Hostelbro, în prima etapă a Grupei C a Cupei EHF.