Ionuț Stănescu, Gabriel Preda și Andrei Bruj au fost oamenii noștri de la Varna, unde România U20 a jucat finala M20 EHF Championship, contra Israelului. Miza era calificarea la Campionatul Mondial, iar „tricolorii” s-au bătut admirabil, până la ultima picătură de energie, pentru victorie. Fortuna le-a zâmbit însă adversarilor la aruncările de la 7 metri, care au încheiat, dramatic, un turneu spectaculos ca un roller coaster. Israel s-a impus cu 38-36, după 17-17 la pauză și 33-33 la finalul celor 60 de minute!

Ionuț „Giogio” Stănescu a fost declarat MVP-ul finalei cu Israel. Produs 100% al Academiei HC Dobrogea Sud, interul dreapta constănțean a fost una dintre piesele de bază ale naționalei la Varna și a fost inclus în echipa turneului. Iată echipa României care a jucat finala cu Israel: Pașca, Preda, Pal – Pop 7 goluri, Stănescu 6, Cîtu 6, Moldovan 6, Dedu 6, Dumitrescu 3, Katona 1, Bote 1, Duță, Bordeanu, Toboșaru, Chiratcu. Antrenori: Daniel Anca, Raul Marian și Daniel Apostu. România U20 a câștigat 4 dintre cele 6 meciuri disputate la Varna, contra Kosovo, Macedonia și Ucraina, în grupe, și contra Greciei, în semifinale.