Echipa noastră a câștigat la Bacău cu 31-28 și păstrează un avans de cel puțin 4 puncte în Liga Zimbrilor față de CSM București, care va juca sâmbătă, pe teren propriu, cu Dunărea Călărași. Meciul din etapa a 23-a nu a fost deloc o formalitate. Dimpotrivă, succesul s-a conturat abia pe final. Zvonko Sundovski a hotărât să-i lase acasă pe Iancu, Crnoglavac, Mocanu și Nistor. Echipa gazdă, antrenată de constănțeanul Eden Hairi, a făcut o primă repriză foarte bună, iar fostul inter stânga al HCM-ului, Robert Gal, a marcat 6 goluri până la pauză, astfel că HCD a intrat în dezavantaj la vestiare, 15-16. Toma, Nikolic și Mladenovic au înscris imediat după reluare, iar echipa antrenată de Zvonko Sundovski a preluat conducerea. De la 26-26, în minutul 52, experiența și valoarea echipei noastre a făcut diferența. Vujovic, Buricea, Chikovani și Kevic, mână sigură la 7 metri, au marcat pentru o victorie la trei goluri, 31-28. A 9-a victorie consecutivă și cea de-a 19-a în Liga Zimbrilor!

Rudi Stănescu: ”A fost o victorie muncită. Important este că ne-am atins obiectivul și am luat încă 3 puncte. Am odihnit o parte dintre titulari în perspectiva meciurilor grele care ne așteaptă. Săptămâna viitoare vin la Constanța și CSM Focșani, în campionat, și Holstebro, în Cupa EHF.”

Echipele: CSM Bacău (antrenori Eden Hairi, Gabriel Armanu): Freinwald, Crăciunescu – Gal 8 goluri, Cotinghiu 7, Drăgan 6, Târîță 4, Păunescu 2, Bologa 1, Juverdianu, Tudorancea, Păunică / HCD (Zvonko Sundovski, Marko Isakovic): Mitrevski, Saldatsenka – Kevic 8 goluri, Mladenovic 6, Toma 5, Vujovic 4, Malinovic 3, Nikolic 3, Buricea 1, Chikovani 1, Andrei, Csog, Markoski, Cutura, Ignat, Susanu.

Dobrogea Sud (57 puncte) este liderul Ligii Zimbrilor, urmată de CSM București (50 puncte), Potaissa Turda (46 puncte), Dinamo (45), Dunărea Călărași (45p), Steaua (44p), Poli Timișoara (40) și CSM Focșani (34). Etapa 23: sâmbătă: CS Universitatea Cluj – SCM Poli Timișoara (ora 11.00), CSM București – Dunărea Călărași (17.30), CSM Făgăraș – CSU din Suceava (18.00), CSM Focșani – Minaur Baia Mare (18.30), duminică: Potaissa Turda – HC Buzău (18.00), luni: Dinamo – Steaua (18.15).