La patru zile după ce a câştigat Cupa României, Handbal Club Dobrogea Sud nu a reuşit să repete evoluţia bună şi în campionat, unde a suferit o înfrângere severă. Dunărea Călăraşi s-a impus pe teren propriu cu 35-29, în etapa a 24-a, antepenultima din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor. Handbaliştii antrenaţi de Sandu Iacob au intrat greu în meci, iar Dunărea, extrem de motivată să câştige derby-ul etapei, a taxat toate erorile şi a făcut o primă repriză perfectă. George Şelaru, fostul portar al HCM-ului, a prins o zi de graţie şi a fost unul dintre cei mai buni oameni ai echipei antrenate de Adrian Petrea şi Eremia Pârâianu. Centrul bosniac Josip Peric a fost de neoprit şi Dunărea s-a desprins în câştigătoare până la pauză, scor 18-7 la finalul primei reprize. HCD s-a apropiat în ultimul sfert de oră la cinci goluri, dar nu a putut întoarce soarta meciului. Predrag Vujadinovic: ”Nu a fost vorbă de relaxare, dar nu am intrat cum trebuie în joc. Din păcate, după prima repriză aşa de slabă, nu am reuşit să mai revenim. Mai avem de muncă şi de luptă. Abia acum începe. Tebuie să câştigăm meci de meci şi să ne atingem obiectivul.” Dunărea a câştigat cu 35-29, rezultat care nu îi permite să urce însă mai sus de locul 7 în clasament. Adrian Petrea: Am câştigat în primul rând la atitudine şi dorinţă. Mă bcuură că am învins o echipă puternică din campionat, care are obiectiv câştigarea titlului. În play-off ne pregătim să trecem de prima fază.”

HC Dobrogea Sud a rămas pe locul 6, cu 46 de puncte. CSM Bucureşti are 49 de puncte, Dinamo şi Poli Timişoara au 50 de puncte, Potaissa Turda 54 şi Steaua 57. În ultimele două etape din sezonul regulat, Dobrogea Sud va juca pe teren propriu cu HC Vaslui şi în Capitală, cu Steaua.