De Ziua Dobrogei, jucăm în etapa a 10-a a Ligii Zimbrilor! HC Dobrogea Sud luptă pentru 3 puncte în Sala LPS din Suceava, contra unei echipe incomode, care își vinde scump pielea pe teren propriu. Finalul meciului de joi, de la Alexandria, încheiat cu o victorie la două goluri diferență, 26-24, a arătat că nu trebuie lăsată garda jos în fața niciunui adversar.
Daniel Vasile: Trebuie să nu uităm că un meci durează 60 de minute. Trebuie să rămânem concentrați și să dăm totul pe teren până la finalul jocului.
Rudi Stănescu: Ne așteaptă un meci mult mai greu la Suceava. Am câștigat la Alexandria, dar în finalul jocului i-am lăsat pe adversari să se apropie. La Suceava trebuie să fim foarte concentrați în toate cele 60 de minute. E un meci greu, pe care trebuie să-l câștigăm.
Rezultate etapa a 9-a: Dinamo București – CSM București 29-25 și Potaissa Turda – CSU Din Suceava 31-26, CSM Bacău – Universitatea Cluj 29-26, Steaua București – HC Buzău 28-27, CSM Alexandria – HC Dobrogea Sud 24-26, CS Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara 32-31, CSM Vaslui – CSM Focșani 27-30.
Program etapa a 10-a: sâmbătă: HC Buzău – Dinamo București (ora 17.00), duminică: Potaissa Turda – Steaua (ora 11.00, TVR 2), CSM București – Minaur Baia Mare (15.30, TVR 1), Politehnica Timișoara – CSM Bacău (17.00), CSU Din Suceava – HC Dobrogea Sud (17.30), Universitatea Cluj – CSM Vaslui (18.00), CSM Focșani – CSM Alexandria (18.30).