1, 2, 3, 4… 10! Asta au scandat suporterii când băieții noștri s-au detașat pe tabelă! Numărăm și victoriile din Liga Zimbrilor la fel! Meci bun, victorie și dulce revanșă! Ne-am luat înapoi punctele pierdute la Focșani, în turul campionatului, și suntem la doar două puncte de podium. A fost greu până am înfrânt rezistența ambițioasei echipe antrenate de Dalibor Cutura. Pe finalul primei reprize, ne-am dus la 14-9 și jucătorii lui Djordje Cirkovic au dat recital după pauză pentru un succes la 14 goluri diferență!

Gabriel Ilie: Am încercat să ținem ritmul la fel de tare în ambele reprize. S-a văzut în apărare, am luat foarte puține goluri, mai puține decât de obicei. Am avut un ritm bun și în atac. Sper să o ținem tot așa!

Alexandru Andrei: Am început mai greu, dar ne-am revenit. Apărarea a fost foarte bună, am luat puține goluri și ne-am făcut jocul ușor. Suntem foarte fericiți, sunt 4 luni fără înfrângere.

Rudi Stănescu: Pe lângă satisfacția unei victorii, mă bucur că azi am jucat foarte bine. Am câștigat la o diferență mare de scor, iar asta nu face decât să ne dea speranțe pentru următorul meci, pe care îl vom juca săptămâna viitoare, la Vaslui.

Echipele: HCD: Hendawy, Vasile, Iancu – Chikovani 9 goluri, Malinovic 4, Șandru 4, Mocanu 3, Nistor 2, Csog 2, Chiuffa 1, Andrei 1, Ilie 1, Susanu 1, Buricea, Nikolic, Simovic / CSM Focșani: Marocico, Cloșcă, Rusu – Marjanac 5, Sladic 3, Mănescu 2, Popovici 1, Țuțu 1, Nuțu 1, Hrimiuc 1, Popa, Eros, Gramatic.

Etapa a 18-a: CSM București – CSM Vaslui 32-29, HC Buzău – Steaua 28-29, CSM Reșița – Potaissa Turda 21-25, CSM Bacău – Minaur 19-23, Dunărea Călărași – Dinamo 28-33, Politehnica Timișoara – CSM Făgăraș 32-27.

Clasament: 1.Dinamo 43 puncte, 2.Potaissa Turda 35p, 3.Steaua 35p, 4.Minaur 34p, 5.HC Dobrogea Sud 33p, 6.CSM București 32p, 7.Poli Timișoara 27p, 8.Dunărea Călărași 25p.