Meci tare la Buzău, în prima zi a turnelui! Duelul cu CSM București, o candidată la titlu și în sezonul următor, a fost un test util pentru noua echipă, în care integrarea noilor achiziții cere timp. A fost meciul de debut pentru Fabio Chiuffa. Brazilianul s-a alăturat celorlalți jucători transferați în această vară, care au doar două partide de pregătire în plus în tricoul echipei noastre: muntenegreanul Nebojsa Simovic, egiptenii Karim Handawy și Omar Yassin. Lipsa de omogenitate s-a reflectat în evoluția fluctuantă din timpul partidei.

A fost 14-11 la pauză pentru băieții noștri. Au urmat însă 10 minute fără gol, în debutul reprizei secunde, și neinspirația în atac le-a permis adversarilor să întoarcă rezultatul: 14-16, în minutul 40. CSM și-a majorat avantajul, 20-15, în minutul 45 și 23-17, în minutul 52. Echipa noastră a revenit pe final și s-a apropiat la un singur gol, 23-24, dar a ratat șansa unui egal. Urmează vineri, de la ora 19.00, meciul cu gadza turneului, HC Buzău, și sâmbătă, de la ora 10.00, duelul cu HC Vaslui.